Dogradnja sončne elektrarne

Sončna elektrarna z baterijo

Načrtujte pametno, gradite trajnostno

Časi se spreminjajo in z njimi vaše potrebe in zahteve države. Vsaka elektrarna je sestavljena iz več različnih komponent in je tako potreben individualen pristop dogradnji. Pred dogradnjo je tako nujen pregled specialista ERASOL, da ta oceni zmožnosti, potrebe in stroške dogradnje.

Najbolj pogoste dogradnje:

  • Panelov.
  • EnergyMetra (spremljanje porabe, omejevanje izvoza, EV polnilnica).
  • Baterije (obvezno na hibriden razsmernik ali posebna enota za upravljanje).
  • Enote za rezervno napajanje (obvezna baterija).
  • Menjava razsmernika (navaden za hibridnega, močnejši,…).
  • Prestavitev naprav.

SolarEdge navadni v hibridni razsmernik

Možnosti menjave navadnih razsmernikovs hibridnimi razsmernikiSolarEdge ter priključitev baterije. Vse trifazne razsmernike moči od 5 do 17 kW je možno zamenjati z 10 kW hibridnim razsmernikom.

Glavne prednosti:

  • Brez poseganja v strešni del inštalacije.
  • Možno priključiti do 20 kW panelov.
  • Možnost priključevanja baterije do 23 kWh
  • Možnost rezervnega napajanje s posebno enoto

Usmerjenost in naklon strehe

Najboljša usmerjenost sončnih panelov je direktno na jug. V primeru, da so paneli obrnjeni proti vzhodu ali zahodu izgubimo 20% energije, kar zmanjša donos. Usmerjenost na sever prepolovi proizvedeno energijo in poveča stroške. Idealen naklon panelov je 35°. V primeru, da ti stoji vodoravno izgubimo 10% energije, v navpični postavitvi pa kar 30%.

Sončni paneli – fotovoltaični moduli

Sonce je v bistvu jedrski reaktor. Sprošča drobne koščke energije imenovane fotoni. Ti fotoni nato  s hitrostjo 300 tisoč km/s v 8,5 minutah prepotujejo 150 milijonov kilometrov od sonca do Zemlje. Sonce v eni uri odda dovolj fotonov, da ustvari dovolj energije, da lahko poskrbi za vse svetovne potrebe po energiji.

Sončni paneli delujejo tako, da puščajo fotone, ki jih sonce sprosti, da od atomov izbijejo elektrone in tako ustvarijo tok električne energije. Sončni paneli so sestavljeni iz številnih manjših fotovoltaičnih celic, povezanih med seboj. Več sočnih panelov kot inštalirate, več energije ustvarite.

solarni-panel

Večinoma so v uporabi monokristalnipaneli solarni paneli. Monokristalnipaneli so sestavljeni iz monokristalnih sončnih celic, ki v elektriko pretvorijo 25 % sončne energije. Omogočajo največji izkoristek med vsemi fotovoltaičnimi moduli, vendar pa so tudi najdražji.  Monokristalne sončne celice so rigidne, kar pomeni, da se takšen modul ne more prilagajati površini, na katero je nameščen.

Za vas vgrajujemo monokristalne solarne panele enega največjih, najstarejših in najkakovostnejšega proizvajalca na svetu Suntech.

Hibridni razsmernik – inverter

Razsmernik enosmerne vhodne količine (napetost in tok) spreminja v izmenične izhodne veličine in jih sinhroniziraz elektroenergetskim omrežjem. Razsmernik jesrce vsakega solarnega sistema. Poznamo omrežne razsmernike in hibridne razsmernike, pri katerih je poleg sončnih panelov možen še priklop baterije.

Za vas vgrajujemo vrhunske razsmernike Growatt. Growatt je največji proizvajalec razsmernikov za gospodinjstva na svetu, je 4. največji proizvajalec razsmernikov na sploh in tudi hibridnih rešitev. Ustanovljen je bil leta 2011. Nudi celovito rešitev za shranjevanje in upravljanje z energijo.

baterija Growatt

Baterija – hranilnik

Baterije avtomatsko shranijo odvečno energijo in jo sprostijo ko jo potrebujete. Poznamo več tipov litij ionskih baterij, pri čemer je za domačo rabo najbolj varna litij-železov fosfatna(LFPozLiFePO4) baterijabrez kobalta, ki ji kapaciteta z uporabo najmanj pada – do 10x manj. Temperatura okolice baterije ne sme pasti pod -10 ℃ ali preseči 50 ℃, zato baterije nameščamo v zaprte prostore.

Enota za rezervno napajanje

Enota za rezervno napajanje – Back up Box so namenjene kot dodatek hibridnim razsmernikom z baterijo, kadar želite imeti tudi v primeru izpada omrežja napajanje z energijo v vašem domu ali podjetju. S pomočjo avtomatskega relejnega stikala sistem rezervnega napajanja avtomatsko v manj kot pol sekunde omogoči delovanje vaših naprav ob izpadu omrežja.

Merilnik porabe – energy meter

Za spremljanje porabe, oddane in prejete energije ter omejevanje oddane in prejete moči iz omrežja potrebuje Energy Meter. Pri bateriji je ta obvezen, saj omogoča tudi omejevanje konic in optimalno delovanje enote za rezervno napajanje.

Optimizatorji moči

Optimizatorji moči je element naprednega sistema sončne elektrarne, ki uravnava delovanje solarnega panela in v vsakem trenutku maksimira njegov izkoristek. Najbolj je uporaben pri delno senčenih panelih ali panelih z različnim naklonom ali usmerjenostjo, saj tako zagotovi optimalno delovanje vseh panelov. Hkrati optimizatorji v primeru požara zmanjšajo napetost in tako omogočijo normalno gašenje z vodo. Model optimizatorja TigoTS4-A-O je najboljša različica, ki omogoča:

  • Hiter izklop v primeru nevarnosti v skladu s standardom NEC 2014, 2017, 2020.
  • Spremljanje delovanja po panelih.
  • Različni nakloni, usmerjenost in senčenje.

5 korakov do elektrarne z ERASOL  

Naroči ogled Izračun cene
  1. Ali je mogoče dodati dodatne panele k obstoječi elektrarni?

    Da, možno je nadgraditi obstoječo sončno elektrarno z dodatnimi paneli, vendar je treba preveriti zmogljivost trenutnega razsmernika in drugih komponent, da zagotovimo združljivost. Z leti se spreminja tako moč, kot tudi velikost panelov in je tako dogradnja vedno težja.

  2. Ali lahko kombiniram različne vrste panelov v istem sistemu?

    Tehnično je to mogoče, vendar je priporočljivo, da so paneli podobne zmogljivosti in specifikacij. Razlike lahko negativno vplivajo na učinkovitost celotnega sistema.

  3. Lahko dogradim baterijo?

    Baterijo je možno enostavno dograditi z enakimi moduli, do meje tehničnih zmožnosti in dokler proizvajalec proizvaja ta tip baterije. Za dogradnjo je potreben hibridni razsmernik ali poseben sistem za upravljanje baterije.

  4. Lahko vgradimo ali dogradimo baterije različnih proizvajalcev?

    Večina proizvajalcev razsmernikov zaradi naprednega sistema upravljanja n boljše varnosti zahteva, da je baterija istega proizvajalca. Baterija, njen krmilnik in razsmernik so povezana celota, ki delujejo kot eno.

  5. Lahko sami dogradimo elektrarno ali z drugim izvajalcem?

    Sami lahko dogradite elektrarno, gotovo je bolj smiselna dogradnja z usposobljenim strokovnim inštalaterjem. Pred dogradnjo preverite garancijske pogoje pri obstoječem monterju. V primeru, da je garancija monterja potekla, ne bo težav z garancijo.

  6. Ali za dogradnjo potrebujemo novo soglasje?

    Da, za vsako pomembnejšo spremembo potrebujete novo soglasje Elektra – ELESA.

  7. Ali na obstoječi elektrarni lahko zamenjamo obstoječ razmernik z razsmernikom drugega proizvajalca?

    Ne to ni možno. Nekateri proizvajalci ponujajo možnost da vzporedno dogradite svoj sistem z njihovim razsmernikom.

Blog

Mnenja strank