Sončna elektrarna za podjetje

Sončna elektrarna z baterijo na podjetju

Sončna energija pod vašimi pogoji

Vse se zdi, da narašča in postaja nepredvidljivo – stroški elektrike, stroški dela, davki. Čas je, da vzamete nadzor v svoje roke s sončno elektrarno z baterijo. Zmanjšajte svojo odvisnost od omrežja in naredite pametno naložbo, ki se bo obrestovala še dolga leta.
  • Zmanjšajte račune za elektriko z namestitvijo sončnih panelov na streho.
  • Nadaljujte s poslovanjem ob izpadu omrežja s pomočjo baterije.
  • S pomočjo panelov in baterije zmanjšajte svojo konično moč.
  • Zagotovite si energijo za svojo bodoče potrebe.

Kako deluje sončna elektrarna

Na videu spodaj desno vklopite zvok
file-JNtPwgZvDvyV8uWu1bmWyd

Usmerjenost in naklon strehe

Najboljša usmerjenost sončnih panelov je direktno na jug. V primeru, da so paneli obrnjeni proti vzhodu ali zahodu izgubimo 20% energije, kar zmanjša donos. Usmerjenost na sever prepolovi proizvedeno energijo in poveča stroške. Idealen naklon panelov je 35°. V primeru, da ti stoji vodoravno izgubimo 10% energije, v navpični postavitvi pa kar 30%.

Sončni paneli – fotovoltaični moduli

Sonce je v bistvu jedrski reaktor. Sprošča drobne koščke energije imenovane fotoni. Ti fotoni nato  s hitrostjo 300 tisoč km/s v 8,5 minutah prepotujejo 150 milijonov kilometrov od sonca do Zemlje. Sonce v eni uri odda dovolj fotonov, da ustvari dovolj energije, da lahko poskrbi za vse svetovne potrebe po energiji.

Sončni paneli delujejo tako, da puščajo fotone, ki jih sonce sprosti, da od atomov izbijejo elektrone in tako ustvarijo tok električne energije. Sončni paneli so sestavljeni iz številnih manjših fotovoltaičnih celic, povezanih med seboj. Več sočnih panelov kot inštalirate, več energije ustvarite.

solarni-panel

Večinoma so v uporabi monokristalnipaneli solarni paneli. Monokristalnipaneli so sestavljeni iz monokristalnih sončnih celic, ki v elektriko pretvorijo 25 % sončne energije. Omogočajo največji izkoristek med vsemi fotovoltaičnimi moduli, vendar pa so tudi najdražji.  Monokristalne sončne celice so rigidne, kar pomeni, da se takšen modul ne more prilagajati površini, na katero je nameščen.

Za vas vgrajujemo monokristalne solarne panele enega največjih, najstarejših in najkakovostnejšega proizvajalca na svetu Suntech.

Hibridni razsmernik – inverter

Razsmernik enosmerne vhodne količine (napetost in tok) spreminja v izmenične izhodne veličine in jih sinhroniziraz elektroenergetskim omrežjem. Razsmernik jesrce vsakega solarnega sistema. Poznamo omrežne razsmernike in hibridne razsmernike, pri katerih je poleg sončnih panelov možen še priklop baterije.

Za vas vgrajujemo vrhunske razsmernike Growatt. Growatt je največji proizvajalec razsmernikov za gospodinjstva na svetu, je 4. največji proizvajalec razsmernikov na sploh in tudi hibridnih rešitev. Ustanovljen je bil leta 2011. Nudi celovito rešitev za shranjevanje in upravljanje z energijo.

baterija Growatt

Baterija – hranilnik

Baterije avtomatsko shranijo odvečno energijo in jo sprostijo ko jo potrebujete. Poznamo več tipov litij ionskih baterij, pri čemer je za domačo rabo najbolj varna litij-železov fosfatna(LFPozLiFePO4) baterijabrez kobalta, ki ji kapaciteta z uporabo najmanj pada – do 10x manj. Temperatura okolice baterije ne sme pasti pod -10 ℃ ali preseči 50 ℃, zato baterije nameščamo v zaprte prostore.

Enota za rezervno napajanje

Enota za rezervno napajanje – Back up Box so namenjene kot dodatek hibridnim razsmernikom z baterijo, kadar želite imeti tudi v primeru izpada omrežja napajanje z energijo v vašem domu ali podjetju. S pomočjo avtomatskega relejnega stikala sistem rezervnega napajanja avtomatsko v manj kot pol sekunde omogoči delovanje vaših naprav ob izpadu omrežja.

Merilnik porabe – energy meter

Za spremljanje porabe, oddane in prejete energije ter omejevanje oddane in prejete moči iz omrežja potrebuje Energy Meter. Pri bateriji je ta obvezen, saj omogoča tudi omejevanje konic in optimalno delovanje enote za rezervno napajanje.

Optimizatorji moči

Optimizatorji moči je element naprednega sistema sončne elektrarne, ki uravnava delovanje solarnega panela in v vsakem trenutku maksimira njegov izkoristek. Najbolj je uporaben pri delno senčenih panelih ali panelih z različnim naklonom ali usmerjenostjo, saj tako zagotovi optimalno delovanje vseh panelov. Hkrati optimizatorji v primeru požara zmanjšajo napetost in tako omogočijo normalno gašenje z vodo. Model optimizatorja TigoTS4-A-O je najboljša različica, ki omogoča:

  • Hiter izklop v primeru nevarnosti v skladu s standardom NEC 2014, 2017, 2020.
  • Spremljanje delovanja po panelih.
  • Različni nakloni, usmerjenost in senčenje.

Konstrukcija

Strehe so različne po naklonih (od ravnih do strmih) in kritinah (opeka, pločevina, beton, bitumen,…), ki so uporabljene za pokritje. Za vsako streho imamo rešitev nemškega proizvajalca K2 Systems z materiali, ki imajo 12 let garancije ali slovenskega PVCON.

Po dogovoru zagotovimo tudi ustrezen strelovod in ozemljitev za vašo sončno elektrarno.

Spremljanje in nadzor

Delovanje elektrarne in njenih komponent lahko spremljate na svojem telefonu ali računalniku. Hkrati delovanje lahko spremlja tudi inštalater in proizvajalec. Tako lahko zazna napake in številne odpravi kar na daljavo.

5 korakov do elektrarne z ERASOL  

Naroči ogled Izračun cene
  1. Ali potrebujem dovoljenje za namestitev sončne elektrarne?

    Za manjše na strehi nameščene strehe do 1 MW, praviloma ni potrebno gradbeno dovoljenje. Pri večjih sistemih ali namestitvah na prostem pa je gradbeno dovoljenje običajno potrebno. Za vsako elektrarno pa je potrebno soglasje Elektra – ELESa.

  2. Ali lahko namestim sončne panele na ravno streho?

    Da, sončne panele je mogoče namestiti na ravno streho z uporabo posebnih nosilcev, ki zagotavljajo optimalen naklon za proizvodnjo energije.

  3. Ali je naša streha primerna za namestitev sončne elektrarne?

    Idealna streha je usmerjena proti jugu z naklonom med 20 in 40 stopinj. Pomembno je tudi, da ni senčenja in da je streha dovolj trdna in relativno nova za namestitev panelov. Vzhodne in zahodne strehe proizvedejo samo 20% manj energije in so prav tako še primerne za postavitev panelov. Severne strehe običajno niso primerne za sončne elektrarne, razen če so zelo položne.

  4. Kako običajno deluje solarni sistem z baterijo?

    Ko sije sonce gre elektrika običajno k porabnikom, potem v baterijo in če jo še kaj ostane v omrežje. Ko ni sonca se najprej porabi energija iz baterije in nato iz omrežja. Možno pa je nastaviti, da gre energija najprej v omrežje ali najprej v baterijo in ne k porabnikom. Te nastavitve je je možno spreminjati po urah in se tako prilagoditi sistemu obračuna omrežnine.

  5. Kakšna je razlika med hibridnim in običajnim razsmernikom?

    Hibridni razmernik omogoča uporabo baterijskega sistema za shranjevanje energije, medtem ko običajni preprosto pretvarja energijo iz enosmerne (DC) v izmenično (AC).

  6. Ali imamo z elektrarno elektriko tudi ob izpadu omrežja?

    Elektriko imate samo v primeru, da imate baterijo, v njej shranjene nekaj elektrike in enoto za rezervno napajanje.

  7. Ali lahko nastavljam koliko baterije je na razpolago?

    Nastavite lahko do koliko % se baterija napolni, do koliko % jo imate na razpolago za rezervno napajanje ob izpadu omrežja in do koliko % jo lahko izpraznite. Nastavite lahko tudi hitrost polnjenja in praznjenja.

  8. Ali se lahko baterija polnim iz omrežja?

    Da, lahko nastavite to možnost in tudi časovni interval, kdaj to dovoljujete. Pozimi je tako smiselno ponoči napolniti baterijo in jo podnevi, ko je konična moč dražja uporabiti za zmanjševanje konične moči.

  9. Kaj pomeni nesinhrono oziroma neenakomerno oddajanje po fazah?

    To pomeni, da če vam baterija daje skupaj po vseh 3 fazah 5 kW moči, ni nujno da doma porabljate po vsaki fazi 1,66 kW, ampak je poraba lahko po fazah različna. Vendar večina sistemov ne omogoča popolne nesihronosti, kar pomeni, da bi na eni fazi imeli 5 kW porabnika na drugih dveh pa nobenega. Tako morate biti pozorni, če boste uspeli z baterije napajati svojega najmočnejšega porabnika.

  10. Ali moramo zavarovati elektrarno?

    Nujno ni. Vsekakor svetujemo tako požarno kot stojelomno zavarovanje. Ene zavarovalnice ponujajo samostojno zavarovanje elektrarne, druga pa ga ponujajo v okviru nepremičnine, ki je večinoma cenejše. Pred sklenitvijo zavarovanje predlagamo, da preverite več ponudb, saj so cene zelo različne.

Blog

Mnenja strank