Sončna elektrarna z baterijo
Sončna energija pod vašimi pogoji
- Stanovalce večstanovanjskih stavb – blokov
- Občine z več lokacijami in zemljišči
- Podjetja z več lokacijami ali števci
Pomembne informacije za skupnostne sončne elektrarne
S soglasjem vseh stanovalcev lahko sončno elektrarno namestite tudi na večjo strešno površino bloka ali več-stanovanjskega objekta in si zmanjšate stroške bivanja.
Prebivalci blokov se lahko povežejo in sončno elektrarno namestijo po principu skupnostne samooskrbe. Kaj to pomeni? Na eno (ali več) merilnih mest, namenjenih skupni porabi električne energije, priključijo zgrajeno sončno elektrarno, elektriko, ki jo ta proizvede, pa si delijo po ključu, za katerega se dogovorijo. Večina blokov nima dovolj velike strehe, da bi sončna elektrarna na njej v celoti pokrila potrebe po električni energiji vseh stanovalcev, vsekakor pa jim krepko zmanjša strošek za elektriko, tako da se naložba povrne v nekaj letih.
- Najti primerno streho in poiskati točko izgradnje novega merilnega mesta
- Preveriti možnost priključitve sončne elektrarne inregistrirati takšno skupnostno samooskrbo pri upravljavcu omrežja
- Dogovoriti način financiranja (kredit, subvencije, rezervni sklad,…)
- Narediti delitev proizvedene električne energije
- Skleniti pogodbo o medsebojnih razmerjih
Upravljavec omrežja v skladu s sklenjeno pogodbo za vsako merilno mesto ob daljinskem odčitavanju in preračunu že avtomatsko odšteje delež proizvedene elektrike ter dobaviteljem posameznih stanovalcev javi le neto porabo.

Usmerjenost in naklon strehe
Najboljša usmerjenost sončnih panelov je direktno na jug. V primeru, da so paneli obrnjeni proti vzhodu ali zahodu izgubimo 20% energije, kar zmanjša donos. Usmerjenost na sever prepolovi proizvedeno energijo in poveča stroške. Idealen naklon panelov je 35°. V primeru, da ti stoji vodoravno izgubimo 10% energije, v navpični postavitvi pa kar 30%.
Sončni paneli – fotovoltaični moduli
Sonce je v bistvu jedrski reaktor. Sprošča drobne koščke energije imenovane fotoni. Ti fotoni nato s hitrostjo 300 tisoč km/s v 8,5 minutah prepotujejo 150 milijonov kilometrov od sonca do Zemlje. Sonce v eni uri odda dovolj fotonov, da ustvari dovolj energije, da lahko poskrbi za vse svetovne potrebe po energiji.
Sončni paneli delujejo tako, da puščajo fotone, ki jih sonce sprosti, da od atomov izbijejo elektrone in tako ustvarijo tok električne energije. Sončni paneli so sestavljeni iz številnih manjših fotovoltaičnih celic, povezanih med seboj. Več sočnih panelov kot inštalirate, več energije ustvarite.
Večinoma so v uporabi monokristalnipaneli solarni paneli. Monokristalnipaneli so sestavljeni iz monokristalnih sončnih celic, ki v elektriko pretvorijo 25 % sončne energije. Omogočajo največji izkoristek med vsemi fotovoltaičnimi moduli, vendar pa so tudi najdražji. Monokristalne sončne celice so rigidne, kar pomeni, da se takšen modul ne more prilagajati površini, na katero je nameščen.
Za vas vgrajujemo monokristalne solarne panele enega največjih, najstarejših in najkakovostnejšega proizvajalca na svetu Suntech.
Hibridni razsmernik – inverter
Razsmernik enosmerne vhodne količine (napetost in tok) spreminja v izmenične izhodne veličine in jih sinhroniziraz elektroenergetskim omrežjem. Razsmernik jesrce vsakega solarnega sistema. Poznamo omrežne razsmernike in hibridne razsmernike, pri katerih je poleg sončnih panelov možen še priklop baterije.
Za vas vgrajujemo vrhunske razsmernike Growatt. Growatt je največji proizvajalec razsmernikov za gospodinjstva na svetu, je 4. največji proizvajalec razsmernikov na sploh in tudi hibridnih rešitev. Ustanovljen je bil leta 2011. Nudi celovito rešitev za shranjevanje in upravljanje z energijo.


Baterija – hranilnik
Baterije avtomatsko shranijo odvečno energijo in jo sprostijo ko jo potrebujete. Poznamo več tipov litij ionskih baterij, pri čemer je za domačo rabo najbolj varna litij-železov fosfatna(LFPozLiFePO4) baterijabrez kobalta, ki ji kapaciteta z uporabo najmanj pada – do 10x manj. Temperatura okolice baterije ne sme pasti pod -10 ℃ ali preseči 50 ℃, zato baterije nameščamo v zaprte prostore.
Enota za rezervno napajanje
Enota za rezervno napajanje – Back up Box so namenjene kot dodatek hibridnim razsmernikom z baterijo, kadar želite imeti tudi v primeru izpada omrežja napajanje z energijo v vašem domu ali podjetju. S pomočjo avtomatskega relejnega stikala sistem rezervnega napajanja avtomatsko v manj kot pol sekunde omogoči delovanje vaših naprav ob izpadu omrežja.


Merilnik porabe – energy meter
Za spremljanje porabe, oddane in prejete energije ter omejevanje oddane in prejete moči iz omrežja potrebuje Energy Meter. Pri bateriji je ta obvezen, saj omogoča tudi omejevanje konic in optimalno delovanje enote za rezervno napajanje.
Optimizatorji moči
Optimizatorji moči je element naprednega sistema sončne elektrarne, ki uravnava delovanje solarnega panela in v vsakem trenutku maksimira njegov izkoristek. Najbolj je uporaben pri delno senčenih panelih ali panelih z različnim naklonom ali usmerjenostjo, saj tako zagotovi optimalno delovanje vseh panelov. Hkrati optimizatorji v primeru požara zmanjšajo napetost in tako omogočijo normalno gašenje z vodo. Model optimizatorja TigoTS4-A-O je najboljša različica, ki omogoča:
- Hiter izklop v primeru nevarnosti v skladu s standardom NEC 2014, 2017, 2020.
- Spremljanje delovanja po panelih.
- Različni nakloni, usmerjenost in senčenje.


Konstrukcija
Strehe so različne po naklonih (od ravnih do strmih) in kritinah (opeka, pločevina, beton, bitumen,…), ki so uporabljene za pokritje. Za vsako streho imamo rešitev nemškega proizvajalca K2 Systems z materiali, ki imajo 12 let garancije ali slovenskega PVCON.
Po dogovoru zagotovimo tudi ustrezen strelovod in ozemljitev za vašo sončno elektrarno.
Spremljanje in nadzor
Delovanje elektrarne in njenih komponent lahko spremljate na svojem telefonu ali računalniku. Hkrati delovanje lahko spremlja tudi inštalater in proizvajalec. Tako lahko zazna napake in številne odpravi kar na daljavo.

5 korakov do elektrarne z ERASOL
-
Kašne oblike skupnostne samooskrbe poznamo?
Poznamo 2 vrsti: samooskrba večstanovanjske stavbe in samooskrba skupnosti.
-
Kako se lahko organiziramo za izgradnjo skupnostne elektrarne?
Ali na podlagi pogodbe po pravilih obligacijskega prava ali ustanovite novo pravno osebo – podjetje.
-
Ali potrebujem dovoljenje za namestitev sončne elektrarne?
Za manjše na strehi nameščene strehe do 1 MW, praviloma ni potrebno gradbeno dovoljenje. Pri večjih sistemih ali namestitvah na prostem pa je gradbeno dovoljenje običajno potrebno. Za vsako elektrarno pa je potrebno soglasje Elektra – ELESa.
-
Koliko lastnikov v bloku se mora strinjati, da lahko postavimo elektrarno?
Za postavitev sončne elektrarne boste potrebovali soglasje etažnih lastnikov, ki imajo skupaj več kot 50-odstotni solastniški delež.
-
Ali so sončne elektrarne primerne za stanovanja v večstanovanjskih stavbah?
Da, vendar so potrebni dogovori med lastniki stanovanj. Možnost je skupna sončna elektrarna ali posamezni sistemi za stanovanja s samostojno streho ali teraso.
-
Kaj moramo pripraviti pred namestitvijo elektrarne?
Pred namestijo elektrarne je potrebno pripraviti internetno povezavo, ozemljitev, nekaj rezervnih strešnikov, nemoten dostop do strehe, prostor za namestitev razsmernika in baterij,…
-
Ali je naša streha primerna za namestitev sončne elektrarne?
Idealna streha je usmerjena proti jugu z naklonom med 20 in 40 stopinj. Pomembno je tudi, da ni senčenja in da je streha dovolj trdna in relativno nova za namestitev panelov. Vzhodne in zahodne strehe proizvedejo samo 20% manj energije in so prav tako še primerne za postavitev panelov. Severne strehe običajno niso primerne za sončne elektrarne, razen če so zelo položne.
-
Koliko prostora potrebujem za namestitev sončnih panelov?
Povprečen panel zavzame približno 1,8 m². Za tipičen sistem 100 kW potrebujete približno 500–600 m² prostora na strehi.
-
Kako sončne elektrarne vplivajo na vrednost nepremičnine?
Sončne elektrarne običajno povečajo vrednost nepremičnine, saj predstavljajo dolgoročen prihranek pri stroških energije in dodajo trajnostno vrednost nepremičnini.
-
Ali moramo zavarovati elektrarno?
Nujno ni. Vsekakor svetujemo tako požarno kot strojelomno zavarovanje ter tudi zavarovanje odgovornosti. Glede na skupno last elektrarne je nujno, da se škoda odpravi čim prej in brez dodatni stroškov za lastnike.